Uprawnienia energetyczne – dlaczego warto?

13 kwietnia 2023
Uprawnienia energetyczne – dlaczego warto?

Zawód elektryka z roku na rok rośnie na popularności. Elektrycy w zdecydowanej większości przypadków są w stanie bardzo szybko pracować po zdobyciu uprawnień. W przypadku tego zawodu bardzo istotne znaczenie mają odpowiednie uprawnienia. Potwierdzają one zdobyte umiejętności przez poszczególnych pracowników. Przykładem mogą być uprawnienia sepowskie.

Rodzaje uprawnień energetycznych:

  • uprawnienia energetyczne g1: Urządzenia, instalacje oraz sieci elektroenergetyczne zajmujące się produkcją, przechowywaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i zużywaniem energii elektrycznej
  • uprawnienia energetyczne g2: Urządzenia zajmujące się produkcją, przechowywaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i wykorzystaniem ciepła oraz inne urządzenia związane z energetyką
  • uprawnienia energetyczne g3: Urządzenia, instalacje oraz sieci gazowe odpowiedzialne za wytwarzanie, przetwarzanie, przesyłanie, przechowywanie i wykorzystanie paliw gazowych

Dlaczego warto je zdobyć?

SEP to skrót od nazwy Stowarzyszenie Elektryków Polskich. W strukturach tej organizacji można znaleźć doświadczonych inżynierów, jak również świeżo upieczonych przyszłych specjalistów.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że celem znacznej większości polskich elektryków jest udanie się na szkolenia. Możliwe jest dzięki temu uzyskanie uprawnień przez zdanie odpowiedniego egzaminu. Elektryk będzie mógł w ten sposób wykonywać poszczególne działania. Szkolenie energetyczne  umożliwi elektrykom pracę w różnych warunkach. Co więcej, uprawnienia sep zapewnią awans.

Każdy wie, że o jakości pracy decydują kwalifikacje zawodowe. Najlepszy elektryk czy projektant nie będzie w stanie sprostać potrzebom klienta, jeśli nie będzie miał odpowiedniego wykształcenia. Jednym z najważniejszych dokumentów, które mogą zapewnić jakość pracy, jest świadectwo kwalifikacji. Procedura uzyskania uprawnień energetycznych jest formalnym potwierdzeniem indywidualnych kwalifikacji wydanym przez kompetentną organizację. Odzwierciedlają one kompetencje i umiejętności nabyte przez ekspertów w ich dziedzinie działalności.

Kurs na uprawnienia sep organizowane są w konińskim Stowarzyszeniu Elektryków Polskich. są formalnym potwierdzeniem indywidualnych kwalifikacji wydanym przez kompetentną organizację. Świadectwa odzwierciedlają kompetencje i umiejętności nabyte przez ekspertów w ich dziedzinie pracy.

Kto może się ubiegać o uprawnienia energetyczne?

Warto mieć świadomość, że wszystkie osoby, które wcześniej przeszły szkolenie energetyczne mogą przystąpić do najbardziej istotnego  egzaminu kwalifikacyjnego. Wspomniany egzamin będzie przeprowadzany przez uprawnioną do tego komisję. Nie wszyscy wiedzą, ale wyniki egzaminów są honorowane w całej Unii Europejskiej. W skrócie: Osoby posiadające uprawnienia mogą znaleźć pracę o wyższych zarobkach.

Wszystkie wymienione argumenty powinny przekonać elektryków, do zrobienia uprawnień sep które będą świetną inwestycją w siebie.  Świadectwo kwalifikacyjne z pewnością przyda się przy poszukiwaniu możliwości rozwoju.

Czy warto postarać się o uprawnienia energetyczne/elektryczne?

Elektrycy w zdecydowanej większości przypadków są w stanie bardzo szybko znaleźć pracę. W przypadku tego zawodu bardzo ważne są odpowiednie licencje. Potwierdzają one umiejętności nabyte przez poszczególnych pracowników. Przykładem mogą być wspomniane uprawnienia sep.