Uprawnienia gazowe G3 – jak i kiedy warto je zdobyć?

13 września 2022
Uprawnienia gazowe G3 – jak i kiedy warto je zdobyć?

Aby pracownik mógł wykonywać swoje obowiązki związane z elektryką, energetyką lub gazem, często potrzebuje odpowiednich uprawnień SEP. Która grupa uprawnień odpowiada za wykonywanie konkretnych czynności? Czy warto zdobyć uprawnienia G3 oraz co będziesz mógł dzięki nim robić? Sprawdź sam poniżej.

Uprawnienia w trzech grupach: G1, G2, G3

SEP, czyli Stowarzyszenie Elektryków Polskich, może nadawać uprawnienia w trzech grupach. G1 dotyczą uprawnień elektrycznych, G2 energetycznych, natomiast G3 to uprawnienia gazowe, najrzadziej kojarzone z SEP.

Co zyskasz posiadając uprawnienia SEP G3?

Jeśli zdobędziesz uprawnienia SEP G3 gazowe, będziesz mógł zajmować się obsługą, konserwacją, remontami, montażem oraz kontrolą i pomiarami:

  • sieci gazowych,
  • urządzeń i instalacji gazowych,
  • generatorów gazu,
  • przemysłowych odbiorników paliw gazowych,
  • turbin gazowych,
  • urządzeń produkujących gaz,
  • magazynów paliw gazowych,
  • oraz wielu innych urządzeń gazowych.

Dopóki nie uzyskasz uprawnień, wykonywanie obowiązków związanych z wyżej wymienionym obszarem będzie niezgodne z prawem, co wiąże się z ogromnymi karami w momencie, gdy w takiej instalacji nastąpi awaria.

Jak zdobyć uprawnienia SEP G3?

Wystarczy przyjść na egzamin i odpowiedzieć na wszystkie zadane pytania. Pomocny będzie w tym kurs organizowany przez SEP, trwający 4 godziny, jednak osoby odnawiające uprawnienia lub posiadające wiedzę z innego źródła też mogą podejść do egzaminu. Liczy się tylko posiadanie odpowiedniej wiedzy.

Co istotne, przed egzaminem powinieneś określić zasięg uprawnień. Czy będą to instalacje powyżej 5 kPa, czy poniżej. Czy będziesz zajmować się jedynie obsługą, czy także montażem i remontami. W końcu, czy będziesz pracował na stanowisku dozoru, czy też tylko eksploatacji. Ma to ogromny wpływ na pytania, które możesz otrzymać na egzaminie. Im bardziej odpowiedzialne stanowisko, tym dokładniejszy będzie egzaminator przy sprawdzaniu Twojej wiedzy.

Uprawnienia SEP G3

Jeśli więc pracujesz na budowie lub w branży instalacji urządzeń gazowych, powinieneś posiadać odpowiednie uprawnienia SEP. Są one także niezbędne do wykonywania pomiarów i zatwierdzania prawidłowego wykonania instalacji.